Composite Schedule

January 2020
Schedule for the month of January 2020
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
29
North Charleston (SC)
vs Concordia Prep
Final
38 - 18

McDonogh
at Berks Catholic (PA)
Final
79 - 38

Our Lady of Mount Carmel
at Stone Ridge
Final
52 - 57

Roland Park Country
at St. Elizabeth (DE)
Final
53 - 42

Old Mill
vs Maryvale Prep
Final
65 - 50
30
Gerstell
at Wicomico
Final
45 - 53

Frostbite Invitational @ PG Sports & Learning Complex
at Mount de Sales
TBA

McDonogh
at Frostbite Invitational
10:00 AM

Roland Park Country
at Red Bank catholic
Final
45 - 58

Title IX Holiday Invitational/Newark HS
vs St. Vincent Pallotti
Final
55 - 43

Institute of Notre Dame
at St. Mary Ryken
Final
42 - 75
31
Gerstell
at Worcester Prep
Final
48 - 35
1
2
Institute of Notre Dame
at Our Lady of Mount Carmel
Final
48 - 63
3
Chapelgate Christian
at Tournament
TBA

St. Paul's School for Girls
at Stone Ridge HS
Final
59 - 65

Archbishop Spalding
at Mount de Sales
Final
62 - 109

Maryvale Prep
at Patterson Mill
Final
55 - 37

St. Mary's
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Maryvale Prep
vs IAAM League Meet
3:45 PM

St. John's Cath. Prep
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Mount de Sales
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Notre Dame Prep
vs IAAM League Meet
3:45 PM

John Carroll
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Garrison Forest
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Key
vs IAAM League Meet
3:45 PM

St. Paul's School for Girls
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Archbishop Spalding
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Chapelgate Christian
vs IAAM League Meet
3:45 PM

St. Vincent Pallotti
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Bryn Mawr
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Roland Park Country
vs IAAM League Meet
3:45 PM

McDonogh
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Mercy
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Catholic High
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Oldfields
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Glenelg Country
vs IAAM League Meet
3:45 PM

Springdale Preparatory School
at Archbishop Spalding
Final
55 - 75

Concordia Prep
at Havre De Grace
Final
42 - 37

Kent Island HS
at Severn
Final
34 - 25

John Carroll
at St. Frances
Final
30 - 71

Annapolis Area Christian
at Faith Christian Academy
Final
51 - 48
4
Chapelgate Christian
at Tournament
TBA

Mount de Sales
at Gerstell
Final
31 - 47

Annapolis Area Christian
at Delaware County Christian
Final
55 - 15
5
St. Frances
at Blue Star Invitational PA v Manchester NJ
Final
56 - 48

Roland Park Country
vs Ursiline
Final
62 - 43
6
Maryvale Prep
at Catholic High
3:30 PM

Calverton
at St. Mary's
Final
12 - 63

Christian Home Educators Network
at Key
Final
25 - 33

Bryn Mawr
at Chapelgate Christian
Final
53 - 22

Severn
at Notre Dame Prep
Final
34 - 43

St. Paul's School for Girls
at Mercy
Final
57 - 34

Maryvale Prep
at Towson
Final
48 - 37

St. Frances
at Archbishop Spalding
Final
60 - 53

Catholic High
at Mount de Sales
Final
31 - 47

Glenelg Country
at Atholton
Final
48 - 46

Edgewood HS
at John Carroll
Final
20 - 53

Our Lady of Mount Carmel
at McDonogh
Final
45 - 76

Dulaney HS
at Roland Park Country
Final
19 - 68

River Hill
at St. Vincent Pallotti
Final
30 - 47
7
Winters Mill
at Glenelg Country
Cancelled

Friends
at Cristo Rey
6:30 PM
8
Bryn Mawr
at Notre Dame Prep
Final
62 - 108

Glenelg Country
at Garrison Forest
Final
46 - 25

Key
at Park
Final
9 - 51

Archbishop Spalding
at McDonogh
Final
69 - 93

Saints Peter & Paul HS
at Indian Creek
Final
13 - 61

Friends
at Jemicy School
Final
47 - 23

Mercy
at Annapolis Area Christian
Final - 2OT
49 - 44

John Carroll
at St. John's Cath. Prep
Final
26 - 56

Roland Park Country
at Institute of Notre Dame
Final
53 - 33

Mount de Sales
at Notre Dame Prep
Final
26 - 28

Severn
at Northeast
Final
37 - 40

Bryn Mawr
at Concordia Prep
Final
42 - 36

St. Frances
at McDonogh
Final
53 - 36

Archbishop Spalding
at St. Vincent Pallotti
Final
45 - 68
9
Our Lady of Mount Carmel
at City
Final
57 - 37

Annapolis Area Christian
at Beth Tfiloh
Final
85 - 41

Beth Tfiloh
at Bryn Mawr
Final
7 - 45

Roland Park Country
at McDonogh
Final
60 - 92

Oldfields
at Perkiomen
Final - OT
43 - 47

Cristo Rey
at Concordia Prep
Final
18 - 42

Catonsville
at St. Paul's School for Girls
Final
23 - 54

Springdale Prep
at St. Timothy's
Final - OT
51 - 58
10
Bryn Mawr
at Roland Park Country
Final
55 - 38

Roland Park Country
at Mount de Sales
Final
29 - 65

Bryn Mawr
at Mount de Sales
Final
34 - 60

Institute of Notre Dame
at Maryvale Prep
5:00 PM

Institute of Notre Dame
at St. Mary's
Final
41 - 54

Maryvale Prep
at St. Mary's
5:30 PM

John Carroll
at Institute of Notre Dame
Final
42 - 44

St. Mary's
at Severn
Final
46 - 36

Chapelgate Christian
at Glenelg Country
Final
26 - 66

Catholic High
at Oldfields
Final
40 - 47

St. John's Cath. Prep
at St. Vincent Pallotti
Final
43 - 61

Archbishop Spalding
at McDonogh
Final
40 - 74

Maryvale Prep
at Annapolis Area Christian
Final
26 - 32

Garrison Forest
at Indian Creek
Final
26 - 54

Park
at Friends
Final
30 - 32
11
Friends
at Chesapeake HS
Final
43 - 35

St. John's Cath. Prep
vs South River
Final
49 - 29

St. Frances
at 695 Hoops Tournament
Final
55 - 45

Pikesville HS
at McDonogh
Final
36 - 55

St. Paul's School for Girls
vs Mt. Hebron
Final
68 - 44

Gerstell
at Catonsville
Final
33 - 40

McDonogh
vs Montgomery Invitational
9:00 AM

Glenelg Country
at Reservoir HS
Final
66 - 45

Institute of Notre Dame
vs Chespeake (AA)
Final
41 - 44

Mercy
vs New Town
Final
33 - 51

St. Timothy's
at Henry Wise
Final
48 - 20

Roland Park Country
at Middletown
Final
47 - 49

John Carroll
at Aberdeen
Final
56 - 26

St. Mary's
at St. Vincent Pallotti
Final
59 - 35

Key
at St. Vincent Pallotti
Final
23 - 62

Key
at St. Mary's
5:00 PM

Forest Park
vs Maryvale Prep
Final
43 - 51

St. Timothy's
at Annapolis Area Christian
Final
68 - 91

Mount de Sales
vs Meade
Final
36 - 52

Notre Dame Prep
at Western Tech
Final
35 - 57
12
Our Lady of Mount Carmel
at Howard
Final
39 - 48
13
Glenelg Country
at St. Timothy's
Final - OT
53 - 61

Notre Dame Prep
at Concordia Prep
Final
42 - 34

Carver
at Park
Final
27 - 46

Broadneck HS
at Severn
Final
39 - 31

Roland Park Country
at St. Frances
Final
40 - 79
14
Indian Creek
at Chapelgate Christian
3:30 PM

Key
at Beth Tfiloh
Final
21 - 37

St. Timothy's
at Oldfields
Final
53 - 38

St. Frances
at St. John's Cath. Prep
Final
62 - 45

Bryn Mawr
at Catholic High
Final
42 - 27

St. Paul's School for Girls
at St. Mary's
Final
67 - 29

McDonogh
at John Carroll
Final
69 - 32
15
Beth Tfiloh
at Catholic High
Final
17 - 71

McDonogh
at Notre Dame Prep
Final
73 - 97

Calverton School
at Park
Final
28 - 36

Notre Dame Prep
at Patterson Mill
Final
44 - 26

Institute of Notre Dame
at St. John's Cath. Prep
Final
41 - 71

Glenelg Country
at Severn
Final
36 - 20

Friends
at Concordia Prep
Final
44 - 53

Gerstell
at Our Lady of Mount Carmel
Final
27 - 56

St. Vincent Pallotti
at Roland Park Country
Final
51 - 60

St. Timothy's
at Maryvale Prep
Final
29 - 52
16
Roland Park Country
at St. Timothy's
3:00 PM

St. Paul's School for Girls
at Maryvale Prep
4:00 PM

St. Paul's School for Girls
vs Institute of Notre Dame
4:00 PM

Chapelgate Christian
at Garrison Forest
Final
22 - 57

Maryvale Prep
vs Institute of Notre Dame
5:00 PM

Catholic High
at Beth Tfiloh
6:00 PM
17
Glenelg Country
vs IAAM Championships
3:45 PM

St. Vincent Pallotti
vs IAAM Championships
3:45 PM

Roland Park Country
vs IAAM Championships
3:45 PM

Notre Dame Prep
vs IAAM Championships
3:45 PM

Mercy
vs IAAM Championships
3:45 PM

John Carroll
vs IAAM Championships
3:45 PM

Key
vs IAAM Championships
3:45 PM

McDonogh
vs IAAM Championships
3:45 PM

Maryvale Prep
vs IAAM Championships
3:45 PM

Garrison Forest
vs IAAM Championships
3:45 PM

Oldfields
vs IAAM Championships
3:45 PM

Archbishop Spalding
vs IAAM Championships
3:45 PM

Bryn Mawr
vs IAAM Championships
3:45 PM

St. Paul's School for Girls
vs IAAM Championships
3:45 PM

St. John's Cath. Prep
vs IAAM Championships
3:45 PM

Catholic High
vs IAAM Championships
3:45 PM

Chapelgate Christian
vs IAAM Championships
3:45 PM

St. Mary's
vs IAAM Championships
3:45 PM

Mount de Sales
vs IAAM Championships
3:45 PM

Bryn Mawr
at Archbishop Spalding
Final
51 - 43

Bryn Mawr
at Roland Park Country
Final
63 - 31

Archbishop Spalding
at Roland Park Country
4:00 PM

Severn
at Key
Final
90 - 80

Oldfields
at Key
4:00 PM

Chapelgate Christian
at Park
Final
34 - 59

Severn
at St. Timothy's
5:30 PM

Mercy
at Mount de Sales
Final
28 - 39

St. Mary's
at Notre Dame Prep
Final
35 - 34

Indian Creek
at Friends
Final
56 - 50

Garrison Forest
at Concordia Prep
Final
26 - 55

St. John's Cath. Prep
at McDonogh
Final
63 - 67

St. Paul's School for Girls
at Gerstell
6:00 PM

Archbishop Spalding
at Roland Park Country
Final
51 - 60

St. Vincent Pallotti
at John Carroll
Final
73 - 27

Annapolis Area Christian
at Glenelg Country
Final
36 - 65

Maryvale Prep
at Our Lady of Mount Carmel
Final
49 - 47
18
St. Mary's
at National Catholics
TBA

Catholic High
at National Catholics
TBA

Maryvale Prep
at Catholic Invitational
TBA

Notre Dame Prep
at National Catholics
TBA

St. Frances
vs Stand Against Violence Showcase Tournament Pittsburgh PA
Final
67 - 34
19
St. Mary's
at National Catholics
TBA

Catholic High
at National Catholics
TBA

Maryvale Prep
at Catholic Invitational
TBA

Notre Dame Prep
at National Catholics
TBA

St. Frances
vs Tournament
Final
58 - 40

McDonogh
vs Staten Island Academy
Final
61 - 47

Our Lady of Mount Carmel
at Susan Wagner
4:00 PM
20
Our Lady of Mount Carmel
at Archbishop Molloy
1:00 PM
21
Maryvale Prep
at Key
2:30 PM

Maryvale Prep
at St. Vincent Pallotti
2:30 PM

TBD
at St. Timothy's
3:00 PM

Severn
at St. Paul's School for Girls
4:00 PM

C. Milton Wright
at Concordia Prep
4:00 PM

Oldfields
at Garrison Forest
5:30 PM

John Carroll
at Archbishop Spalding
5:30 PM

Beth Tfiloh
at Friends
5:30 PM

Mount de Sales
at Manchester Valley
6:30 PM
22
Key
at John Carroll
3:00 PM

Beth Tfiloh
at John Carroll
3:00 PM

Annapolis Area Christian
at Catholic High
3:30 PM

Key
at Beth Tfiloh
4:00 PM

Maryvale Prep
at Roland Park Country
4:00 PM

Concordia Prep
at C. Milton Wright
4:00 PM

Garrison Forest
at Bryn Mawr
4:00 PM

Mount de Sales
at Annapolis Area Christian
4:00 PM

Bryn Mawr
at McDonogh
4:15 PM

Indian Creek
at The Calverton School
4:30 PM

Roland Park Country
at St. John's Cath. Prep
5:30 PM

Archbishop Spalding
at Institute of Notre Dame
5:30 PM

St. Timothy's
at St. Paul's School for Girls
5:30 PM

Glenelg Country
at St. Mary's
5:30 PM

Gerstell
at Mercy
5:30 PM

Our Lady of Mount Carmel
at Severn
5:30 PM

Catholic High
at Key
5:30 PM

Chapelgate Christian
at Oldfields
5:45 PM

McDonogh
at St. Vincent Pallotti
6:00 PM
23
TPLS Christian
at Chapelgate Christian
TBA

St. Paul's School for Girls
at St. Vincent Pallotti
4:00 PM

Park
at Beth Tfiloh
6:00 PM
24
Severn
at Archbishop Spalding
4:00 PM

St. Mary's
at Archbishop Spalding
4:00 PM

Key
at Institute of Notre Dame
4:00 PM

Key
at Garrison Forest
4:00 PM

St. Mary's
at Severn
5:00 PM

Oldfields
at Indian Creek
5:30 PM

Mercy
at Notre Dame Prep
5:30 PM

Gerstell
at Severn
5:30 PM

Annapolis Area Christian
at Our Lady of Mount Carmel
5:30 PM

Friends
at Catholic High
5:30 PM

St. James
at St. John's Cath. Prep
5:30 PM

St. Paul's School for Girls
at Glenelg Country
5:30 PM

St. Vincent Pallotti
at St. Frances
6:00 PM

John Carroll
at Roland Park Country
6:00 PM

Institute of Notre Dame
at McDonogh
6:00 PM

St. Mary's
at Maryvale Prep
6:00 PM
25
Glenelg Country
at Our Lady of Mount Carmel
TBA

Roland Park Country
at Pikesville HS
2:00 PM

Notre Dame Prep
at Annapolis Area Christian
2:30 PM

v Poly William Wells Classic Morgan St University
vs St. Frances
5:00 PM

St. Vincent Pallotti
at Annapolis Area Christian
6:00 PM

Rockbridge
at Annapolis Area Christian
6:00 PM
26
27
Oldfields
at McDonogh JV
4:15 PM

St. John's Cath. Prep
at Archbishop Spalding
5:00 PM

Our Lady of Mount Carmel
at Mercy
5:30 PM

Beth Tfiloh
at Garrison Forest
5:30 PM

St. Timothy's
at Annapolis Area Christian
5:30 PM

Notre Dame Prep
at St. Paul's School for Girls
5:30 PM

Gerstell
at Catholic High
5:30 PM

Severn
at North County HS
5:30 PM

Friends
at Key
5:30 PM

St. Frances
at John Carroll
6:00 PM

Institute of Notre Dame
at St. Vincent Pallotti
6:00 PM
28
CHEN
at Chapelgate Christian
3:30 PM

St. Maria Goretti
at Mount de Sales
5:30 PM
29
Oldfields
at Baltimore City College High School
TBA

St. Timothy's
vs Catholic High
3:30 PM

St. Paul's School for Girls
at Notre Dame Prep
4:00 PM

Severn
at Annapolis Area Christian
4:00 PM

Indian Creek
at Bryn Mawr
4:00 PM

Chapelgate Christian
at Key
4:00 PM

Catholic High
at Park
4:15 PM

St. Vincent Pallotti
at Archbishop Spalding
5:00 PM

Our Lady of Mount Carmel
at St. Timothy's
5:30 PM

St. Mary's
at Mercy
5:30 PM

Maryvale Prep
at St. Paul's School for Girls
5:30 PM

Garrison Forest
at Friends
5:30 PM

Beth Tfiloh
at Concordia Prep
5:30 PM

St. John's Cath. Prep
at John Carroll
6:00 PM

McDonogh
at St. Frances
6:00 PM

Institute of Notre Dame
at Roland Park Country
6:00 PM

Notre Dame Prep
at Gerstell
6:00 PM
30
31
Friends
at Chapelgate Christian
3:30 PM

Roland Park Country
at McDonogh
4:00 PM

Key
at Indian Creek
5:30 PM

Our Lady of Mount Carmel
at St. Mary's
5:30 PM

Mount de Sales
at St. Paul's School for Girls
5:30 PM

Gerstell
at St. Timothy's
5:30 PM

Concordia Prep
at Catholic High
5:30 PM

Park
at Garrison Forest
5:30 PM

Bryn Mawr
at Oldfields
5:45 PM

St. John's Cath. Prep
at St. Frances
6:00 PM

Severn
at Maryvale Prep
6:00 PM

Archbishop Spalding
at John Carroll
7:00 PM

Annapolis Area Christian
at Maria Goretti
7:00 PM

Mercy
vs Institute of Notre Dame
7:00 PM
1
McDonogh
vs Private and Independent Schools Invitational
8:30 PM